LightLink Nedir?

Yeni bir L2 projesi olan LightLink adından söz ettirecek gibi gözüküyor. Bilgi Kripto haber sitesi olarak proje hakkında tüm detayları paylaştık.

spot_img

LightLink projesi Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarında merak edilen projelerden biri haline geldi. Bu yazımızda LightLink nedir, projesi, amacı, testnet airdrop olacak mı sorularının cevabını vereceğiz. 

LightLink Nedir?

LightLink, Ethereum üzerine kurulu, yüksek performanslı, güvenli ve ölçeklenebilir bir ağdır. Ağ, hızlı ve düşük maliyetli işlemler sağlamak için katman 2 ölçeklendirme çözümlerinin gücünden yararlanır. 

Yeni kullanıcıları dahil etmek için tasarlanan LightLink, hem Kurumsal modu hem de standart işlemleri destekleyerek, ETH veya yerel tokenı LL ile ücret ödeme seçeneğiyle gazsız yürütmenin gücünü ortaya çıkarır. 

LightLink’in son derece şekillendirilebilir yapısıyla birleştiğinde bu özellikler, ağı kurumsal ekosistemler, oyun ve meta veri dizisi projeleri, biletleme ve kimlik yönetimi dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir.

Projesi ve Amacı

LightLink’in benzersiz yapısı ve mimarisi, onu hem kullanılmayan hem de/veya altyapısı yeterince gelişmemiş çok sayıda sektör için uygun kılar. LightLink’in geliştirmeye ve faydalanmaya odaklandığı 4 temel uygulama vardır:

Kurumsal Boyutta Protokoller: Birçok işletme, protokolleri için özel, ölçeklenebilir blok zincirleri kullanıyor ve bu nedenle ağ etkilerinin faydalarından yararlanamıyor. LightLink, yatay olarak ölçeklenebilen son derece güvenli, ucuz ve verimli bir blockchaindir.

Oyun ve Meta Evren: NFT tabanlı oyun ve meta veri dizisi projelerinin, ölçeklenebilirlik sınırlamaları ve işlemlerin sık sık durması nedeniyle çoğu zaman başarılı olamamasıyla LightLink, sürekli çalışma süresi, güvenlik ve tüm işlemlerin yürütülmesine odaklanıyor. Katman 2, birlikte çalışabilen oyunların ve metaverilerin varlığına izin vererek, belirli ölçekte kullanılabilen ve aktarılabilen, sahiplenilebilen, benzersiz dijital varlıkların temellerini sağlar.

Biletleme: LightLink aracılığıyla biletler, kişilere bağlı NFT’ler olarak temsil edilebilir. Bu, NFT’lerin 1:1 olması nedeniyle biletleme endüstrisinin karşılaştığı sorunların çoğunu düzeltiyor; bu, iki cüzdanın aynı NFT’leri tutamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca NFT, kullanım sırasında bilet kodunu karıştırabilir. Bu, ilk kişinin girişine izin verildikten sonra biletlerin paylaşılamayacağı anlamına gelir. LightLink’in verimliliği bu sektörde blockchain üzerinde büyümeyi kolaylaştırır.

Kimlik: LightLink ağı, kullanıcıların 2. katmanda merkezi olmayan bir şekilde kendi dijital kimliklerini oluşturmalarına ve yönetmelerine olanak tanıyarak kimlik yönetimi için kullanılabilir. Bu, kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklamak ve doğrulamak için akıllı sözleşmeler ve diğer blockchain teknolojileri kullanılarak yapılabilir. LightLink’in ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilen altyapısını kullanarak kullanıcılar dijital kimliklerine kolaylıkla erişebilir ve bunları protokoller arasında paylaşabilir.

LL Token Nedir?

LL Token, LightLink ağının yerel kripto para birimi ve yönetişim protokolüdür. Lightlink ağı, Kurumsal çalışma modunu kullanmak isteyen Kuruluşlar tarafından kullanılacak olan Lightlink (LL) tokenı aracılığıyla güvence altına alınacaktır. Gelecekte, LL token sahiplerine protokol yönetişimi konusunda öneride bulunma ve oy kullanma hakkı verecek bir DAO kurulacak.

LightLink (LL) Token Detayları (Tokenomik)

LL tokenleri, LightLink ağının uzun vadeli istikrarını ve büyümesini desteklemek için tahsis edilmiştir. Yayınlanmamış tokenlerin bir kısmı, yani %20’si, ağın geliştirilmesi için fon toplamak amacıyla bir tohum turuna tahsis edildi.

Token fiyatı üzerindeki olası olumsuz etkileri azaltmak için, tohum yatırımcıları için başlangıçta 12 aylık bir uçurum dönemi var ve ardından tokenlarının %5’i 20 aylık bir süre boyunca aylık olarak piyasaya sürülecek. Bu hak kazanma planı, tohum yatırımcılarının ağın devam eden başarısından hak sahibi olmalarını sağlamaya yardımcı olur. Ek olarak LightLink’in arkasındaki ekip, 1 yıllık hak kazanma süresine tabi olacak ve tohum yatırımcılara benzer şekilde 20 ay boyunca serbest bırakılacak olan %17’lik bir tahsis alacak.

Ek olarak, tokenların %2,5’i 2023’ün ilk çeyreğinde yapılması planlanan halka açık satışa ayrıldı. Bu tokenlar, piyasaya sürüldükten sonra hemen kullanıma hazır olacak. Satılmayan tokenler, ekosistem destek fonları ve staking rezervi olarak kullanılmak üzere LightLink Vakfı arasında dağıtılacaktır. Bu şekilde halka açık satış yoluyla topluluğa tahsis edilen %2,5’in tamamı sonuçta LightLink topluluğunun eline geçecektir.

  • LL tokenlarının %20’si bağış toplamak için bir tohum turuna tahsis edilir. Bu tokenlar, tohum yatırımcıları için 12 aylık bir uçurum dönemine tabi olacak ve ardından tokenlarının %5’i 20 aylık bir süre boyunca aylık olarak piyasaya sürülecek.
  • LL tokenlerinin %17’si, 18 aylık bir hak kazanma süresine tabi olarak Lightlink ekibine tahsis edilecek ve tohum yatırımcılara benzer şekilde 20 ay boyunca piyasaya sürülecek.
  • LL tokenlarının %2,5’i, 2023’ün ilk çeyreği için planlanan halka açık satışa tahsis edilecek. Bu tokenlar, yayınlandıkları anda hemen satışa sunulacak.
  • LL tokenlarının %8’i Staking Reserve’e tahsis edilecek ve zaman içinde kademeli olarak piyasaya sürülecek. Staking uygulamasının resmi tarihi projenin yol haritasında açıklanacak.
  • LL tokenlerinin %10’u, kurumsal müşterilere likidite sağlamak ve kurumsal protokollerdeki işlemler için gaz ücretlerinin maliyetini dengelemek amacıyla Kurumsal Ücret Rezervi için belirlenecektir.
  • LL tokenlerinin %28’i, LightLink’te merkezi olmayan uygulamalar geliştiren projelere hibe ve destek sağlamak, ayrıca topluluk içinde büyümeyi teşvik etmek ve yerleşik protokolleri platforma çekmek için kullanılacak Ekosistem Desteğine tahsis edilecek.
  • LL tokenlerinin %5,5’i, çeşitli merkezi olmayan ve merkezi borsalarda likidite sağlanması için belirlenecek. Bu fonlar, piyasa yapıcılara spreadlerin azaltılması ve LL işlem çiftleri için likiditenin artırılması konusunda destek olmak amacıyla kullanılacak.
  • Tokenların %9’u, ekosistem teşvikleri gibi faaliyetleri içerebilecek protokolde gelecekte kullanılmak üzere ayrılacaktır.

LightLink (LL) Airdrop ve Testnet

Kripto para piyasasında topluluk oluşturmanın neredeyse tek yolu Airdrop’tan geçiyor. Hal böyle olunca LightLink token detaylarında arzın %2.5’ini airdrop olarak dağıtacağını duyurdu. Daha önce Sei vakasında toplulukla dalga geçilmesi Sei’yi resmen Scam oalrak tanıtılmasına neden olmuştu. LightLink’in dağıtacağı Airdrop miktarı çok fazla olmasa da ihtimalleri düşünmek ve testnet aktivitelerine katılmak faydalı olabilir. 

Airdrop kazanmak için Galxe görevlerini tamamlamanız çok önemlidir. Fakat son zamanlarda Galxe hack saldırısı platform erişimi hakkında iki kez düşünülmesi gerektiğini hatırlatıyor. Galxe görevleri için son tarih 10 Ekim 2023

Son Sözler

LightLink L2 projesi olarak kripto ekosisteminde adından söz ettirecek gibi gözüküyor. LL Tokenin test aşamalarından sonra piyasada yer alacağı muhtemeldir. Projenin Microsoft ve Amazon gibi iş ortakları bulunuyor. Her ne kadar L2 projeler piyasada artmaya başlasa da LightLink Ethereum ölçeklendirmesiyle yeni bir sayfa açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar