Ana SayfaKripto Para HaberleriLayerzero (ZRO) Nedir?

Layerzero (ZRO) Nedir?

spot_img

LayerZero , çok zincirli, birlikte çalışabilen uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış açık kaynaklı, değişmez bir mesajlaşma protokolüdür. Bu yazımızda Binance borsasında listelenecek olan Layerzero (ZRO) nedir, nasıl çalışır, çalışma prensibi nedir bunu anlatacağız.

Öne Çıkanlar:

  • Blok zincirlerinin çoğalması, yenilik açısından harika olsa da, mevcut sayısız blok zincirinin birbiriyle etkili bir şekilde iletişim kuramadığı bir birlikte çalışabilirlik sorunu yarattı.

  • Blockchain’in birlikte çalışabilirliği için en yaygın kullanılan çözümler, özellikle merkezi orta zincirlerin kullanımı yoluyla, uygun maliyetli kalabilmek için güvenlikten ve merkezi olmayan yönetimden ödün verilmesiyle sonuçlanır.

  • LayerZero, blockchain ahlakının temel direklerini korurken tüm blockchain’leri birbirine bağlayan temel bir katman olmayı amaçlayan bir birlikte çalışabilirlik protokolüdür.    

Şimdi Layerzero Ticaretine Katılmak için Tıklayın!

LayerZero, blockchain üzerindeki herkesin desteklenen bir hedef ağ üzerinde mesaj göndermesine, doğrulamasına ve yürütmesine olanak tanıyan, değişmez, sansüre dayanıklı ve izin gerektirmeyen bir akıllı sözleşme protokolüdür.

LayerZero’nun doğrudan zincirler arası işlem yeteneği, merkezi olmayan borsalar, birden fazla zincire yayılan getiri toplayıcılar ve zincirler arası borç verme dahil olmak üzere çeşitli büyük ölçekli uygulamalar için fırsatlar yaratıyor.

Kullanıcılar, üçüncü taraf sistemlere güvenmeden likiditeyi blok zincirler arasında taşıma esnekliğinden yararlanır. Bu özellik, farklı zincirler ve ekosistemler genelindeki çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında tek bir likidite havuzunun kullanılmasına olanak tanır.

Özetle LayerZero’yu çeşitli blockchain’ler için evrensel bir tercüman olarak düşünebilirsiniz. Varlık alışverişini basitleştirir ve birden fazla blok zincirinde farklı uygulamaların kullanımını kolaylaştırır.

LayerZero’nun Kökeni

LayerZero, blok zincirlerin parçalanması sorununu çözmek için geliştirildi. Çok sayıda bağımsız zincir olduğunda, kullanıcılar birbirlerinden izole oldukları için kaynaklarını ve likiditelerini yönetmede zorluklarla karşılaşırlar.

Bu, likiditenin ve verilerin bu farklı ekosistemler arasında taşınmasının esnekliğini sınırlar.

LayerZero sayesinde kullanıcılar dağınık likiditeyi bir araya getirebilir ve farklı zincirlere yayılmış uygulamaları verimli bir şekilde kullanabilir. Bu, sorunsuz bir şekilde bağlanan çok zincirli bir ekosistemin yaratılmasıyla sonuçlanır ve blok zincirlerin potansiyel geleceğine bir bakış sunar.

LayerZero Nasıl Çalışır?

LayerZero’nun birlikte çalışabilirlik protokolü üç ana bileşenden oluşur: Ultra Hafif Düğüm (ULN), merkezi olmayan bir oracle ve aktarıcılar.

Ultra Hafif Düğüm (ULN)

Işık Düğümleri, hedef blok zincirinde mini doğrulayıcı düğümler olarak çalışır. Verilerin kaynak zincirinden alınmasını yönetir ve onu hedef zincire entegre ederler.

Ancak Işık Düğümleri gelişmiş güvenlik için maliyet etkinliğinden ödün verir. LayerZero, Light Node’lara benzer şekilde çalışan ancak hedef zincirin talebi üzerine birden fazla işlemi aynı anda paketleyip göndererek maliyeti optimize eden Ultra Light Node’ları (ULN’ler) sunarak bu sorunu çözüyor.

LayerZero, bu yaklaşımın zincir üstü Işık Düğümlerine benzer şekilde yüksek düzeyde güvenlik sağladığını iddia ediyor.

Oracles

Oracle’lar merkezi olmayan sistemler ile dış dünya arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Bu bağlantı Web3 ve Web2 alanlarının yanı sıra merkezi olmayan uygulamalar arasında da geçerlidir.

LayerZero’nun birlikte çalışabilirlik protokolü, Chainlink ve Band protokolü tarafından geliştirilenler gibi merkezi olmayan oracle’lardan yararlanır. Bu oracles, veri akışları oluşturur ve bunları kolay kullanım için sorunsuz bir şekilde hedef sisteme entegre eder.

Röleler

Aktarıcıların rolü, iletişim kuran ağlar arasındaki mesajlaşma döngüsünü tamamlamaktır. Bunu, hedefe işlemin kanıtını göndererek, hedef zincirin kaynak zincirden gelen verileri veya mesajı entegre etmesini ve ilgili komutları yürütmesini sağlayarak gerçekleştirirler.

LayerZero Çalışma Özeti

LayerZero, iletişim kuran her ağ üzerinde Ağ A (kaynak zinciri) ve Ağ B (hedef zinciri) gibi uç noktalar oluşturur.

A Ağından B Ağına bir mesaj göndermek için, bir kullanıcı uygulaması tercih edilen bir oracle (Chainlink DON gibi) ve zincirler arası mesaj için bir aktarıcı seçer.

A Ağı’ndaki uç nokta, Chainlink DON’a ve seçilen aktarıcıya hedefi de dahil olmak üzere mesaj ayrıntılarını sağlar. Oracle bu ayrıntıları B Ağı’na iletir ve aynı anda aktarıcı, işlemin kanıtını hedef zincire gönderir.

LayerZero Kullanım Durumları

Günümüzde zincirler arası mesajlaşma genellikle varlıkların köprülenmesiyle ilişkilendiriliyor ancak LayerZero bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Kapsamlı bir çözüm sunarak durum paylaşımı, köprü oluşturma, borç verme ve borç alma, takaslar ve yönetişim gibi çeşitli zincirler arası işlevleri kolaylaştırır.

Sonuç

Blok zincirler arasındaki sınırlı uyumluluk sorunu, blok zincir teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesini yavaşlatıyor.

Mevcut köprüleme çözümleri, mevcut olmasına rağmen kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlamamaktadır. LayerZero, zincirler arası iletişimi yerel düzeyde mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmeye odaklanarak öne çıkıyor.

Aktarılan varlıkları hedef zincir formatlarına sığdırmaya çalışan diğer çözümlerin aksine LayerZero, zincirden bağımsız kripto aktarımları ve diğer uygulamalar için dağıtılmış bir altyapı sunar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar