İnternetin Geleceği , Metaverse Nedir ?

metaverse örnekleri

Metaverse,  Meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor olup , gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir ‘dijital dünya’ olarak tanımlanabilir. ‘ Metaverse ” tanımı yapmak 1970’lerde “internet”in ne anlama geldiği hakkında bir tartışma yapmaya benziyor. Yeni bir iletişim biçiminin yapı taşları inşa ediliyordu, ancak hiç kimse gerçekliğin nasıl görüneceğini gerçekten bilemiyordu. Peki tam olarak Metaverse Nedir ? Metaverse Kullanım Alanları Nelerdir ? 

Metaverse Nedir ?

Metaverse kelimesi, ‘meta’ (öte) ve ‘universe’ (evren) sözcüklerinin anlamlarının karışımından türetilen yeni bir sözcük olup ,  tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve internet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır.

Metaverse konusuna öncülük eden teknoloji firmalarından biri Facebooktur . Facebook CEO’su Zuckerberg, Metaverse için “yeni nesil internet” ifadesinde bulunmaktadır. Metaverse’in temeli, yazar Neal Stephenson’un 1992 yılında yazdığı Snow Cash kitabına dayandığı bilinmektedir. Stephenson kitabında fizik, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin bir internet ortamında paylaşıldığı teorisini işliyor.

O zamandan beri, kelimenin popülaritesi, özellikle oyun alanında arttı. Oyun dünyasına girdikleri ve diğer oyuncular ve karakterlerle canlı oynadıkları bir rol yapma oyunundan (RPG) hoşlanan herkes muhtemelen metaverse kavramına aşinadır. Bu terim aynı zamanda gelecek yıllarda dijital olarak nasıl bağlantı kurabileceğimizi açıklamak için fütüristler tarafından da kullanılmıştır.

Meta veri deposunun gerçekte ne olduğuna dair belirlenmiş bir tanım yoktur  fakat Meta bunu şöyle tanımlar:

“Sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Arkadaşlarla takılabilecek, çalışabilecek, oynayabilecek, öğrenebilecek, alışveriş yapabilecek, yaratabilecek ve daha pek çok şey yapabileceksiniz”.

Meta ve diğer birçok teknoloji şirketi, meta veri deposu fikrini belirsiz bir kavramın ötesine ve gerçek bir şeye genişletmeye ve meta veri deposu hayata geçirmek için gerekli araçları geliştirmeye heveslidir.

metaverse coinleri

Önerilen Makaleler

Facebook, metaverse ile ilgilenen tek şirket değil. Ve çoğu uzman, meta veriyi tek bir şirkete ait bir şey değil, herkesin erişebileceği küresel bir alan olarak hayal eder. Bu nedenle, birçok kuruluş, web sitelerinin bugün internette yaptığı gibi, aynı alanda yer alacak ve birlikte çalışacaktı.

“Meta veri deposu tek bir şirket tarafından oluşturulmayacak. Zuckerberg, birlikte çalışabilir ve bugünün platformları ve politikaları tarafından kısıtlanandan çok daha büyük bir yaratıcı ekonominin kilidini açan yeni deneyimler ve dijital öğeler yaratan yaratıcılar ve geliştiriciler tarafından inşa edilecek” diyor Zuckerberg.

Metaverse Kullanım Alanları Nelerdir ? 

Metaverse birçok bilim kurgu filminde şahit olduğumuz gerçeklikten uzaklaşılan ‘sanal bir dünya’ olarak tarif edilebilir. Metaverse merkezli sanal dünyalara girişi, akıllı gözlükler, AR yani arttırılmış gerçeklik veya VR yani sanal gerçeklik başlıkları üzerinden sağlayacak.

Meta, burada herkesi özelleştirilebilir bir dijital avatar/karakter haline getirecek. Bu arkasında gerçek insanların olduğu dijital avatarlar, metaverse’ye özel “Horizon” ağı içerisinde etkileşime girebilecek, oyun oynayabilecek, farklı sanal olarak yaratılan ortamlara gezmeye gidebilecek, konser izleyebilecek, ortak çalışma yapabilecek veya sanal olarak sosyalleşebileceklerdir.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.