Hisse Senetleri Zayıf, Tahvil Canlanıyor

ekonomi haberleri

Hazine getirileri, Federal Rezerv’den daha agresif faiz artırımlarının habercisi olabilecek ABD enflasyon verileri öncesinde üç yılın en yüksek seviyesine çıktığından, Salı günü ABD doları güçlü kalırken Asya hisseleri düştü. Hisse Senetleri Zayıf, Tahvil Canlanıyor 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Hisse Senetleri Zayıf, Tahvil Canlanıyor

Dünya hisse senetleri neredeyse bir ayın en düşük seviyelerine geriledi, dolar sabit kaldı ve Salı günü yeniden satışlar dünyanın en büyük tahvil piyasalarını, yıllık ABD enflasyonunun 40 yılın en hızlı yükselişini göstermesi beklenen veriler öncesinde yakaladı.

ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin %2,80’in üzerinde yeni zirvelere yükselmesiyle, en son 2018 sonlarında görülen seviyeler, ABD Merkez Bankası’ndan enflasyona agresif bir politika tepkisinin ekonomik büyümeyi baltalayacağı endişesi, duyarlılık üzerinde baskı yarattı.

Avrupa hisseleri %1 düşüşle açıldı, Japonya’nın birinci sınıf Nikkei hisse senedi endeksi %1,81 düştü ve ABD hisse senedi vadeli işlemleri Wall Street için zayıf bir açılışa işaret etti.

Tüm bunlar, MSCI’nin dünya hisse senedi endeksini neredeyse bir ayın en düşük seviyelerinde işaretlemeye bıraktı.

Reuters’in anket yaptığı ekonomistler, ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki ayki %7,9’luk artışa kıyasla Mart’ta yıllık bazda %8,4 artış kaydedeceğini tahmin ediyor.

Nordea baş analisti Jan von Gerich, “Piyasalar merkez bankalarının geç kaldığına ve enflasyonu dizginlemek için daha fazlasını yapmaları gerektiğine karar verdi ve hisse senetlerindeki ılımlı oynaklık bunu durdurmak için yeterli değil” dedi.

“Hisse senedi piyasalarındaki yalpalamanın nedeni yüksek oranlar ve jeopolitiktir.”

Londra ticaretinin başlarında, ABD 10 yıllık Hazine getirileri 5 baz puan artarken, gösterge Alman Bund getirileri 2015’ten bu yana en yüksek seviyesi olan neredeyse %0.88’e yükseldi.

Federal Rezerv Başkanı Chris Waller Pazartesi günü faiz artırımlarını bir “çekiç” gibi davranabilecek ve ekonomide tali hasara neden olabilecek bir “kör kuvvet” aracı olarak nitelendirdi.

Önerilen Makaleler

Yüksek Hazine getirileri doları destekledi.

Doların altı akran karşısındaki değerinin bir ölçüsü olan dolar endeksi, neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmak için 100’ün üzerine çıktı.

Pazartesi günü 125.77 ile Haziran 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine yükselen dolar 125.50 yen’de biraz daha güçlü oldu.

Japon Yeni, Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya başlamasına rağmen Japonya Merkez Bankası’nın aşırı kolay politikayı sürdürme taahhüdü nedeniyle zarar gördü.

Ve Japon politikacılardan gelen son uyarılar bile, Salı günü Başbakan Fumio Kishida’nın hızlı kur hareketlerinin istenmediği yönündeki uyarısı bile bu ay %3’ün üzerinde değer kaybeden yen’i destekleyemedi.

Fransız lider Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’i yenmesinin ardından Pazartesi günü düzenlenen mini yardım mitinginden elde ettiği kazanımları sürdüremeyen euro da %0,1 düşüşle 1,0869 dolara geriledi.

Çin piyasaları ve petrol fiyatları, finans merkezi Şanghay’da COVID-19 kısıtlamalarından bazılarının gevşemeye başladığına dair işaretlerin ortaya çıkmasıyla zemin kazandı, ancak düzinelerce başka şehir kısmi veya tam kilit altında kaldı.

Çin’in oyun sektöründeki düzenlemelerinin gevşetilmesi, ülkenin teknoloji endüstrisinin bazı bölümlerinde uzun yıllar süren baskının ardından yatırımcılara da yürek verdi.

Çin’in mavi çipli CSI300 Endeksi seans ortasında negatif bölgeye daldı, ancak öğleden sonra kükredi ve analistlerin oyun kısıtlaması değişikliklerine bağladığı neredeyse %2’lik bir ralli yaptı.

Credit Suisse stratejisti Suresh Tantia, “Çin’de önümüzdeki birkaç gün ve hafta zorlu olacak, COVID vakaları hala artıyor, ancak yatırımcılar sadece COVID’ye odaklanmamalı” dedi.

“Çin için büyük hikaye, siyasi gevşeme ve teknoloji düzenlemelerinin azalmaya başlaması. Teknoloji hisseleri bugün sıçradı ve daha fazla politika gevşemesi olacağını düşünüyoruz, bu nedenle dünyanın geri kalanı sıkılaşırken Çin’in gevşeyeceği bir durum var.”

Brent ham petrolü %2.5 artışla varil başına 100.96$’a yükselirken, ABD ham petrolü neredeyse %2.6 artışla 96.77$’a yükseldi.

Spot altın, ons başına 1.953 dolar civarında çok az değişti.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.