Hibrid PoW/PoS Mutabakatı Nedir ?

Hibrid PoW PoS Mutabakat
Abone Ol 

Bir blockchain’in mutabakat mekanizması, katılımcılarının blockchain’in mevcut durumuna dair fikir birliğine varabilmesine hizmet etmektedir. Peki tam olarak Hibrid PoW/PoS Mutabakatı Nedir ?

İçerik Rehberi

Hibrid PoW/PoS Mutabakatı Nedir ?

Proof of Work (İş İspatı) mutabakatı

Sadece Proof of Work mutabakatıyla çalışan blockchainlere (Bitcoin gibi) yalnızca matematiksel problemlerin cevaplarını etkili şekilde tahmin edebilen donanımlara sahip kişiler olan madenciler tarafından ekleme yapılabilir. Bir madenci geçerli bir tahminde bulunduğu her sefer, ağın kabul edeceği bir blok oluşturabilir. Madenciler herhangi bir zinciri kazmayı tercih edebilirken, ağ yalnızca üzerinde en çok Proof of Work (ör. En çok hash ya da tahmin) olan zinciri geçerli zincir olarak kabul eder. Bu da, madencilerin en uzun zinciri kazmaya teşvik edildiği ve yeni bir geçerli blok gördüklerinde bu bloğun üzerine ekleyebilmelerini sağlayacak çözümleri bulmaya çalışacakları anlamına gelir.

Blockchain’i tekrar yazmanın zorluğu, onun finansal işlemler için bir kayıt defteri olarak işlev göstermesini sağlayan etmendir. Bir blokta, cüzdana coin gönderilmesi işlemi gerçekleştiğinde ve bu blok üzerine başka bloklar (onaylamalar) inşa edildiğinde, bloğun (ve işlemin) baştan yazılabilmesinin olasılığı düşer.

Bir birim “dürüst zinciri” bastırabilecek kadar hash gücünü kontrol edebilirse, en son blok yerine “eski” blok üzerinde kazı yaparak blockchain’i tekrar yazabilir (ya da tekrar düzenleyebilir). Aşağıda, %51 saldırısı olarak da bilinen bu tür bir saldırının basit bir örneğini bulabilirsiniz:

Bir saldırgan para değişimi gerçekleştirerek X bloğu üzerinde harcama yapar ve daha sonra paralel bir zincirde gizli olarak kazıya başlar (blokları ağa duyurmaz).  Yeteri kadar onaylamadan geçtiğinde, saldırgan coinleri başka bir şey için satar ve bunun parasını borsadan çeker. Çekim gerçekleştiğinde, paralel zinciri yayınlarlar ve eğer bu zincirde orjinal olana kıyasla daha fazla PoW (blok) varsa, ağ bunu geçerli zincir olarak kabul eder ve orjinal zincirde bulunan versiyon geçmişi (saldırganın para çekimi de dahil) ortadan kaybolur. Daha sonra saldırgan bu coinleri tekrar harcayabilir.

Sadece PoW kullanılan kripto paralarda zincire doğrudan yeni blokları ekleyebilen birimler yalnızca madenciler olduğu için, yönetim konusunda madencilere önemli bir rol düşer. Ağın mutabakat kullarına yönelik herhangi bir değişikliğin kabul edilmesi için, bu değişiklik hash gücünün çoğunluğunun desteğine sahip olmalıdır. “Soft fork”lar, kullanıcıların işlem yapabilmesi ve yaptıkları işlemlerin bloklara uygun şekilde işlenebilmesi ve kaydedilebilmesi için yeterli sayıda madencinin yeni belirlenen kuralları kabul etmesini gerektirir. “Hard fork”lar ise ağı iki bölmeye ayırır ve genel olarak kabul gören “en çok PoW’a sahip blok, takip edilmesi gereken bloktur” kuralına göre madencilerin hangi bloğun geçerli olduğuna karar vermesini gerektirir.

Proof of Stake (Hisse İspatı) Mutabakatı

Proof of Stake mutabakatı, kimin yeni bloklar ekleyebileceğine ve blockchain güncel durumunu kimin doğrulayabileceğine karar vermenin alternatif bir yöntemidir. Proof of Stake’de bir sonraki bloğun üreticisi, bir problemi çözmek için birbiriyle rekabet eden madenciler yerine, cüzdanlarda tutulan (ya da hisselendirilmiş) coin sayısına dayalı olan bazı süreçlerle belirlenir. Bu süreç, en çok hisseye sahip olanların tüm ağ için en doğru kararları vereceğine güvenir. Hibrid PoW Mutabakatı !
Proof of Stake enerji maliyetli madenciliğe ihtiyacı ortadan kaldırır fakat büyük miktarlarda enerji kullanılmaması da bazen “ortaya konan birşey olmaması” (nothing at stake) olarak da adlandırılan, başka bir sorun yaratır. Fork yapılmış bir zincir söz konusu olduğunda, PoS onaylayıcıları (madencilik yerine genellikle onaylayıcı (forger) kullanılır) iki zincir üzerinde de çalışmaya teşvik edilir çünkü ekstra bir zincir üzerinde kazı yapmanın maliyeti çok azdır ve iki zincir üzerinden de ödül toplayabilirler. Bu ağ için bir sorun yaratır çünkü aslında tek bir zincir olmalıdır ve bu tek zincirin durumu hakkında fikir birliğine varmak mutabakat mekanizmasının tüm amacıdır.

Önerilen Makaleler

Proof of Stake’in tokenların dağılımına yönelik ek bir sorunu daha vardır. PoW madencilerinin büyük çaplı masrafları vardır (donanım, elektrik) ve kazılmış coinlerinin önemli bölümünü bu masrafları karşılamak için satmaları gerekir. Sonuç olarak, kazılmış coinlerin çoğu  madenciler tarafından istiflenmiş olmak yerine piyasada satın alınabilir durumdadır.  Proof of Stake onaylayıcılarının operasyonel masrafları çok düşüktür bu yüzden de ağın yürütülmesinden kazandıkları coinleri satma konusunda benzer bir baskı altında değillerdir. Proof of Stake uygulayan büyük miktarda coin sahipleri blok ödüllerini ve ağ kullanıcılarından gelen işlem harçlarını topladıkça dolaşımda olan coinlerden aldıkları payı daha da arttırırlar. Bu durum coin sahiplerinin ağa etkin bir şekilde sahip olduğu ve ağı idare ettiği, kullanıcıların ise ağ kullanımı için kira ödediği haliyle feodalizme benzetilir. Genellikle Proof of Stake’e doğrudan katılımcı olmayı engelleyen bir alt limit vardır.

Hibrid PoW Mutabakatı NEDİR

Hibrid PoW/PoS

Hibrid Proof of Work ve Proof of Stake sistemlerinin hedefi her iki yaklaşımın da faydalarından yararlanmak ve her birinin kendine has eksikliklerini dengelemek için ötekini kullanmaktır. Decred, tanınabilir şekilde PoW ve PoS’u birlikte kullanan ve ikisini bir araya getirerek çok-faktörlü ya da hibrid bir mutabakat algoritması ortaya çıkaran çok az sayıda kripto paradan biridir.  Hibrid PoS Mutabakatı Nedir ?
Masternode coin’ler de bir anlamda hibriddir çünkü Bitcoin’deki benzer bir rolde çalışan tanınabilir Proof of Work öğesinin yanı sıra özel node’lar için ek roller de içerir. Bu özel node’lar, belli miktarda parayı ağın çıkarına uygun şekilde davranacaklarına yönelik güven teşkil etmesi üzere teminat olarak tutarlar. Bu da Proof of Stake mantığına benzerdir. Dash, orjinal masternode coindir ve bu modele Proof of Service (Hizmet İspatı) adını verir. Bu makale Proof of Stake öğesi barındıran hibridler üzerine odaklanır ve masternode ya da Proof of Service’e benzer coinlerden bahsedilmeyecektir.
Decred’in PoW öğesi diğer PoW-temelli projelere benzer şekilde çalışır ve Blake–256 hash fonksiyonu kullanır. Decred’in PoS öğesi ve bunun zincire işleniş şekli oldukça kendine hastır ve daha ayrıntılı bir açıklamaya değerdir.  Hibrid PoS Mutabakatı !

Decred’in Proof of Stake’ine katılmak için, coin sahipleri DCR’lerini “jeton” alabilmek için zamana dayalı olarak kitlerler. Tek bir bilet için fiyat, piyasa benzeri bir mekanizma ile belirlenir ve burada sistem belirli bir aktif bilet sayısına (40.960) ulaşmayı amaçlamaktadır. Eğer hedeften daha fazla sayıda bilet varsa fiyat yükselir, daha az varsa fiyat düşer. Bir kişi bilet aldığında, kullandığı DCR bilet sözde rastgele olarak oy kullanmaya çağrılana ya da yaklaşık 142 gün içinde süresi dolana kadar kilitlenir ( harcanamaz olur). Bu durum PoS için fırsat masrafı yaratır ve böylece PoS seçmenlerinin ciddi niyetli olduklarını ve ağın çıkarına davranacaklarını garanti altına almayı hedefler.

PoS katılımcılarının (seçmenler ya da hisse sahipleri olarak da bilinir) oynamaları gereken üç belirli rol vardır: Politeia Öneri Sistemini kullanarak  blok oylamak, mutabakat kurallarındaki değişiklikleri oylamak ve proje seviyesi yönetimini oylamak. Bunlardan ilki olan blok oylama, PoS seçmenlerinin mutabakatı korumaya yönelik en doğrudan katılımını sağlar.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.