Ana SayfaEkonomi HaberleriEtkin Piyasa Hipotezi (EMH) Nedir?

Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) Nedir?

spot_img

Etkin piyasa hipotezi (EMH), finansal piyasaların herhangi bir zamanda varlıkların fiyatlarına ilişkin mevcut tüm bilgileri yansıtmasını şart koşan bir ekonomik teoridir. Peki tam olarak Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) Nedir?

Etkin piyasa hipotezi (EMH), ilk olarak 60’lı yıllarda ekonomist Eugene Fama tarafından geliştirilen teori, yatırımcıların uzun vadede piyasada üstünlük kazanmalarının neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor. Bilinen tüm bilgiler yararlı olmaktan çıkana kadar alınıp satılacağından, varlıklar adil fiyatları üzerinden değerlenecektir.

Etkin piyasalardan bahsederken, teorisyenler mevcut bilginin üç seviyesi arasında ayrım yapar:
  • Zayıf
  • Yarı Güçlü
  • Güçlü
Zayıf Cari fiyatların tüm geçmiş verileri hesaba kattığını ve sonuç olarak teknik analizin alakasız olduğunu ima eder. Bununla birlikte, diğer türdeki bilgileri atlar ve temel analiz veya kapsamlı araştırma gibi yöntemlerin avantaj elde etmek için kullanılabileceği fikrini reddetmez.
Yarı güçlü form, tüm kamuya açık bilgilerin zaten fiyata dahil edildiğini belirtir (haberler, şirketler tarafından yapılan açıklamalar vb.). Hal böyle olunca, bu dalın savunucuları, temel analizin bile herhangi bir avantaj sağlayamayacağına inanmaktadır. Piyasada avantaj elde etmenin tek yolu, henüz kamuoyunun bilmediği özel bilgileri istismar etmektir.
Önerilen Makaleler
Son olarak, güçlü biçim, tüm kamuya açık ve özel bilgilerin bir varlığın fiyatına yansıtıldığını gösterir – tarihsel performans ve kamuya açık bilgilerin yanı sıra, içeriden öğrenenlere sunulan tüm verilerden de yararlanılacaktır. Bu form, piyasa zaten dikkate almış olacağından, herhangi bir piyasa katılımcısının herhangi bir tür bilgi ile avantaj elde etmesinin makul bir yolu olmadığını savunur.

EMH köklü bir teoridir, ancak eleştirmenleri de yoktur. Ampirik veriler, hipotezin geçerliliğini tam olarak kanıtlamadı veya çürütmedi, ancak birçok muhalif, hisse senetlerinin düşük veya aşırı değerlenmesine neden olan çok sayıda duygusal faktörün rol oynadığına inanıyor.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar