Ana SayfaKripto Para HaberleriArjantin Merkez Bankasından Yasaklama!

Arjantin Merkez Bankasından Yasaklama!

spot_img

Arjantin Merkez Bankası, özel bankaların ülkedeki müşterilere kripto para birimi hizmetleri sunmasını yasaklamak için adımlar attı. Eylem, iki bankanın uygulamalarından kripto para birimi satın alma hizmetleri sunmaya başlamasının ardından geldi. Önlemin kripto para varlıklarıyla ilişkili riskleri azaltmaya yönelik olduğu söyleniyor. Arjantin Merkez Bankasından Yasaklama

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Arjantin Merkez Bankasından Yasaklama

Arjantin Merkez Bankası, kripto para varlıkları ve özel bankalar arasındaki bağlantılar söz konusu olduğunda müsamahakar tutumunu sıkılaştırıyor. Kurum, bu kurumlar aracılığıyla kripto para birimi satın alma ve alım satım hizmetlerinin sunulmasıyla ilgilenen ve Arjantin vatandaşları için bu tür işlemleri kolaylaştırmalarını yasaklayan bir belge yayınladı.

Belge şunları açıklıyor:

”Finansal kuruluşlar, kripto varlıkları da dahil olmak üzere dijital varlıklarla ve getirileri kaydettikleri varyasyonlara göre belirlenen, ulusal otorite tarafından düzenlenmeyen ve Merkez Bankası tarafından yetkilendirilen dijital varlıklarla işlem gerçekleştiremez veya müşterilerinin işlemlerini gerçekleştirmelerini kolaylaştıramaz. Arjantin (BCRA).”

Ek olarak kurum, bu önlemin arkasındaki amacın, kullanıcıların ve finansal kuruluşların bu varlıkları yatırım aracı olarak kullanırken karşılaştıkları riski azaltmak olduğunu savunuyor. Bu duyuru, ülkedeki iki özel banka olan Banco Galicia ve Brubank’ın müşterilerine finansal hizmet tekliflerinin bir parçası olarak kripto para birimlerini tanıttıklarını açıklamalarının ardından geldi.

Önerilen Makaleler

Kuruluşların, kripto para varlıklarıyla faaliyet gösteren bankaların düzenlemeye tabi olmaması ve dolayısıyla yasa dışı olmaması nedeniyle, merkez bankasına özel olarak danıştığı ve onlara onaylayıcı bir baş selamı verdiği bildiriliyor.

Finansal kaynaklara göre, kripto para birimi işlemleri, resmi dolar fiyatı ile “mavi” dolar olarak adlandırılan karaborsadaki dolar arasındaki kırılmayı artıracak bir dolar talebine de neden olabilir. Arjantin’de döviz kontrolleri var ve bu, daha büyük ekonomik resimde daha önemli hale gelmeden önce bu operasyonları durdurma kararını etkilemiş olabilir.

Resmi dolar ile mavi dolar arasındaki fark aynı kaldı, ikincisi öncekinden yaklaşık %80 daha pahalı, yani bu günlerde işlem gören hacimler bu döviz kuru üzerinde herhangi bir etki yaratmadı.

Bu önlemin bir başka olası nedeni, Arjantin’in borcunu ödemek için Uluslararası Para Fonu ile imzaladığı ve ülkenin kripto para birimlerinin kullanımını caydıracağını belirten bir şartı içeren anlaşma ile ilgisi var ve özel bankaların bu hizmetleri sunmasına izin vermek aykırı olacaktır. 

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar