ABD Merkez Bankası, Dijital Dolar Hakkındaki 22 Soruya Cevap İstiyor !

ABD Merkez Bankası

ABD Federal Rezervi (Fed) dijital dolar teknik incelemesini yayınladı ve merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) projesiyle ilgili 22 soruya çok çeşitli paydaşlardan yanıt arıyor. ABD Merkez Bankası, Dijital Dolar Hakkındaki 22 Soruya Cevap İstiyor ! 

ABD Merkez Bankası, Dijital Dolar Hakkındaki 22 Soruya Cevap İstiyor ! 

Amerikan merkez bankası, Fed’in yalnızca araştırmaların “hane halkı, işletmeler ve genel olarak ekonomi için aşağı yönlü riskleri aşan faydalara işaret etmesi ve CBDC’nin alternatif yöntemlerden daha üstün olduğunu göstermesi” durumunda bir CBDC geliştirmeye doğru ilerleyeceğini söyledi.

Fed’in yalnızca “geniş halk ve hükümetler arası destek bağlamında” bir CBDC izleyeceğini de sözlerine ekledi.

Haber sitesinin aktardığına göre , aynı zamanda Fed bir CBDC’nin potansiyel olarak ABD ekonomisine çok çeşitli faydalar sunabileceğini kabul ediyor. Örnek olarak banka, dijital para biriminin hane halklarına ve işletmelere uygun bir merkez bankası parası biçimi sağlayabileceğini, girişimcilere yeni finansal ürünler ve hizmetler yaratabilecekleri bir platform sağlayabileceğini, sınır ötesi ödemeler de dahil olmak üzere daha hızlı ve daha ucuz ödemeleri destekleyebileceğini aktardı . Finansal sisteme tüketici erişimini genişletmek gibi.

Dijital doların ayrıca belirli riskler oluşturabileceğini ve finansal sektör piyasa yapısını, kredi maliyetini ve kullanılabilirliğini, finansal sistemin güvenliğini ve istikrarını ve bankanın para politikasının etkinliğini nasıl etkileyebileceği konusunda soruları gündeme getirebileceğini söylediler.

Fed, paylaşılan soru listesine tüm paydaşlar tarafından gönderilen yorumları memnuniyetle karşıladığını söyledi. Ayrıca, “CBDC hakkında geniş bir diyalogu teşvik etmek için hedeflenen sosyal yardımlar yürütmeyi ve kamu forumları toplamayı” amaçlıyor.

Merkez bankası sorularına 20 Mayıs’a kadar yanıt bekliyor ve paydaşlar mevcut form aracılığıyla geri bildirimlerini iletebilirler . Dahil edilen soruların tümünü yanıtlama zorunluluğu yoktur ve yanıtlar soru başına 5.000 karakterle sınırlıdır.

Önerilen Makaleler

Form, CBDC projesiyle ilgili potansiyel faydalar, politika değerlendirmeleri ve riskler, finansal katılım üzerindeki etkisi, Fed’in para politikası, tüketici mahremiyeti, ABD finansal istikrarı, finans sektörü üzerindeki etkisi, daha geniş uluslararası etkisi hakkında sorular içermektedir. ve diğerlerinin yanı sıra istenen CBDC tasarımı.

Öne çıkan soruların bir listesi aşağıdaki gibidir ;

CBDC Faydaları, Riskleri ve Politika Hususları

 • Bir CBDC’nin bu belgede belirtilmeyen hangi ek potansiyel faydaları, politika değerlendirmeleri veya riskleri mevcut olabilir?
 • Bir CBDC’nin potansiyel faydalarının bir kısmı veya tamamı farklı bir şekilde daha iyi elde edilebilir mi?
 • Bir CBDC finansal katılımı etkileyebilir mi? Net etki, dahil etme için olumlu mu yoksa olumsuz mu olacak?
 • Bir ABD CBDC, Federal Rezerv’in maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri doğrultusunda para politikasını etkin bir şekilde uygulama yeteneğini nasıl etkileyebilir?
 • Bir CBDC finansal istikrarı nasıl etkileyebilir? Net etki istikrar için olumlu mu yoksa olumsuz mu olacak?
 • Bir CBDC finans sektörünü olumsuz etkileyebilir mi? Bir CBDC, finans sektörünü stablecoin’lerden veya diğer banka dışı paralardan farklı olarak nasıl etkileyebilir?
 • CBDC’nin finans sektörü üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için hangi araçlar düşünülebilir? Bu araçlardan bazıları bir CBDC’nin potansiyel faydalarını azaltır mı?
 • Nakit kullanımı azalırsa, genel halkın ödemeler için yaygın olarak kullanılabilecek bir merkez bankası parasına erişimini korumak önemli midir?
 • ABD CBDC’sinin yokluğunda yerel ve sınır ötesi dijital ödemeler nasıl gelişebilir?
 • Diğer büyük ekonomi ülkelerinin CBDC ihraç etme kararları, Amerika Birleşik Devletleri’nin bunu yapıp yapmayacağı kararını nasıl etkilemeli?
 • CBDC ile ilişkili potansiyel riskleri yönetmenin bu belgede dile getirilmeyen ek yolları var mı?
 • Bir CBDC, tam bir anonimlik sağlamadan ve yasa dışı finansal faaliyetleri kolaylaştırmadan tüketicilere nasıl mahremiyet sağlayabilir?
 • Operasyonel ve siber dayanıklılığı teşvik etmek için bir CBDC nasıl tasarlanabilir? Hangi operasyonel veya siber riskler kaçınılmaz olabilir?
 • Bir CBDC yasal ihale olmalı mı?

CBDC Tasarımı

 • Bir CBDC faiz ödemeli mi? Eğer öyleyse, neden ve nasıl? Değilse, neden olmasın?
 • Tek bir son kullanıcı tarafından tutulan CBDC miktarı miktar limitlerine tabi olmalı mı?
 • CBDC için ne tür firmalar aracı olarak hizmet etmelidir? Bu aracıların rolü ve düzenleyici yapısı ne olmalıdır?
 • Bir CBDC’nin “çevrimdışı” yetenekleri olmalı mı? Eğer öyleyse, bu nasıl sağlanabilir?
 • Bir CBDC, satış noktasında kullanım kolaylığını ve kabulünü en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanmalı mı? Öyleyse nasıl?
 • Bir CBDC, birden fazla ödeme platformunda aktarılabilirliği sağlamak için nasıl tasarlanabilir? Yeni teknoloji veya teknik standartlar gerekli mi?
 • Gelecekteki teknolojik yenilikler, CBDC ile ilgili tasarım ve politika seçimlerini nasıl etkileyebilir?
 • Göz önünde bulundurulması gereken ek tasarım ilkeleri var mı? Özellikle bir CBDC’nin potansiyel faydalarını elde etmeye çalışırken, tanımlanan tasarım ilkelerinden herhangi biri etrafında ödünleşimler var mı?

ABD’nin kendi CBDC’si hakkında uzun bir mücadele ve tefekkür geçmişi var. Örneğin, 2020’de Demokrat Parti , benzer şekilde tanımlanan “dijital dolar” terimini içeren iki uzun fatura taslağı paylaştı . Ancak çok yakında, “dijital doların” bir faturanın sonraki sürümünden kaldırıldığına dair raporlar ortaya çıktı.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.