Rus Rublesi, Yılın En Yüksek Seviyelerine Yaklaşıyor!

RUS RUBLESİ EN YÜKSEK

Rus rublesi Cuma günü güçlendi ve piyasa merkez bankasının faiz indirimini beklediği için sermaye kontrollerinin desteğiyle önceki seansta iki haftadan fazla bir süredir görülen en yüksek seviyeye geri döndü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Rus Rublesi, Yılın En Yüksek Seviyelerine Yaklaşıyor!

Ruble, Rusya merkez bankasının kilit faiz oranını 150 baz puan düşürerek kriz öncesi seviyesi olan %9,5’e çekmesinin ardından Cuma günü dolar karşısında Mayıs sonundan bu yana en güçlü seviyesine yükseldi ve birkaç yılın zirvesine yakın. Moskova bazı sermaye kontrollerini gevşetti.

Bu haftanın başlarında Reuters anketinde 100 baz puanlık ortalama beklentileri aşan merkez bankası, enflasyonun 20 yılın en yüksek seviyesinden yavaşlaması ve ekonomik daralmanın belirmesiyle daha fazla kesintinin kapsamını araştıracağını söyledi.

Daha düşük oranlar, OFZ hazine bonolarının fiyatlarını destekleme ve ruble üzerinde bir miktar aşağı baskı oluşturmalı, ancak para birimi, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker gönderme kararının ardından uygulanan sermaye kontrolleri tarafından hala destekleniyor.

1425 GMT itibariyle, ruble dolar karşısında 56.98 ile %4 daha güçlüydü, 25 Mayıs’tan bu yana en güçlü seviyesi.

Euro’ya karşı 59.92’de işlem görmek için %5.3 değer kazandı, aynı zamanda iki haftadan fazla bir sürenin en güçlü seviyesini gördü.

Yerel borç piyasasında, 10 yıllık OFZ hazine bonolarının getirileri %8,84 ile 13 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Tahvil getirileri fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

Vali Elvira Nabiullina, bankanın parasal kısıtlamalara rağmen dalgalı döviz kuru politikasına bağlı kaldığını söyledi.

Ruble fiyatının farklı ekonomik aktörleri farklı şekillerde etkilediğini söyledi: “İhracatçılar genellikle döviz kurunu zayıflatmakla, ithalatçılar ise onu güçlendirmekle ilgileniyor.”

First AM’de kıdemli analist olan Vladislav Danilov, ihracat ve ithalat dengesinin ruble kurunun ana itici gücü olmaya devam ettiğini söyledi.

SERMAYE KONTROLLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI

Alfa Capital analisti Alexander Dzhioev, sermaye akışlarındaki kısıtlamalar göz önüne alındığında, faiz indiriminin rubleyi önemli ölçüde etkilemesinin olası olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, ihracat yapan şirketler tarafından zorunlu döviz kazancı satışlarının kaldırılması gibi diğer faktörlerle birlikte para biriminin güçlenmesini durdurabileceğini belirtmekte fayda var” dedi.

Maliye bakanlığı, ihracat odaklı şirketlerin artık forex kazançlarını hemen yürürlüğe sokmak zorunda olmadıklarını söyledi.

Analistler, Batılı hükümetlerin Rusya’nın askeri harekatının başlamasından hemen sonra merkez bankasının yaklaşık 300 milyar dolarlık döviz rezervini dondurmasının ardından ruble değerindeki dramatik düşüşün durdurulmasına yardımcı olarak döviz gereksinimini kredilendirdiler.

Mayıs ayına kadar Rus şirketlerinin döviz kazançlarının %80’ini, ardından %50’sini satmaları gerekiyordu.

Önerilen Makaleler

YABANCI PARA İTİRAZI AZALIYOR

Bazı büyük Rus bankaları, yetkililerin kurumsal mevduat sahiplerinin yabancı para mevduatlarına negatif faiz oranları fikrini ortaya atarak, onların çekiciliğini azaltıp rubleyi destekledikten sonra, perakende hesaplarından dolar ve euro cinsinden ücret talep etmeyi planlıyor.

SberCIB Yatırım Araştırması, “Ruble, ‘dost olmayan’ ülkelerin para birimlerindeki tasarrufların azalan çekiciliğinden destek görecektir” dedi.

Merkez bankası bankaların planlarının yasallığını inceleyeceğini söyledi, ancak Nabiullina bunların finansal istikrar için herhangi bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Borsalarda dolar bazında RTS endeksi %4 artışla 1,261,3 puana yükseldi. Ruble bazlı MOEX Rusya endeksi %0,6 düşüşle 2,281,2 puana geriledi.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.