Piyasa Emri Nedir ?

Piyasa Emri

Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Piyasa emri, finansal varlıkları mevcut en iyi fiyattan anında almanıza ya da satmanıza imkan tanımaktadır. Peki tam olarak Piyasa Emri Nedir ? Piyasa Emrinin Tanımı Nedir ? Piyasa Emri Nasıl Çalışır ?

İçerik Rehberi

Piyasa Emri Nedir  ?

Piyasa emirleri, fiyatları emir defterindeki limit emirlerden alır. Bu da işlem yapacağınız fiyattan %100 emin olamayacağınız anlamına gelir. Beklediğinizden daha farklı bir fiyat aldığınızda slipaj ortaya çıkabilir.

Limit emirleriyle piyasa emirlerinin farkı, limit emirlerin belirli bir fiyatla daha önceden verilebilmesidir. Borsa, emrinizi yalnızca belirlediğiniz fiyattan ya da daha iyisinden gerçekleştirir. Binance‘in borsa sayfasından kolayca piyasa emirleri verebilirsiniz. Bu emir türüne [Spot] sekmesinin altındaki [Piyasa] seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Piyasa emirlerinin başlıca avantajları basit, anında gerçekleşen, verimli ve çoğu zaman tamamen gerçekleştirilebilir olmalıdır. Fakat slipaj riski ve emrin verilebilmesi için ekran başında olmanızın gerekmesi de piyasa emirlerinin dezavantajlarıdır.

Alım satım, yalnızca bir alım ya da satış yapmaya karar vermekten çok daha karmaşıktır. Kripto para, hisse senedi ya da forex gibi bir finansal varlığı alırken ya da satarken karşınıza farklı emir türleri çıkacaktır. Kalanını iptal et emirlerinden stop-limitlere kadar piyasa emirleri en basit emir türlerinden biridir ve yeni başlayanlar tarafından sıkça tercih edilir.,

Piyasa Emrinin Tanımı !

Piyasa emri, mevcut en iyi fiyattan anında almak veya satmak için kullanılan bir emir türüdür. Bu emrin gerçekleştirilebilmesi için likidite gereklidir. Bu da piyasa emrinin emir defterinde önceden yer alan limit emirler üzerinden gerçekleştirildiği anlamına gelir. Güncel piyasa fiyatından anında almak ya da satmak istiyorsanız, piyasa emri vermek sizin için en iyi seçenektir. Örneğin, BNB’nin fiyatı hızla yükselirken siz de en kısa sürede BNB almak istiyor olabilirsiniz. Anında BNB satın alabileceğiniz sürece piyasa fiyatını ödemeye de isteklisiniz diyelim. Bu durumda, tercih ettiğiniz borsada bir piyasa emri verebilirsiniz.

Piyasa Emri Nasıl Çalışır?

Emir defterine girilen limit emirlerinin aksine piyasa emirleri güncel piyasa fiyatından anında gerçekleştirilir. Bir işlemde her zaman iki taraf yer alır: yapıcı ve alıcı. Bir piyasa emri verdiğinizde, başka biri tarafından belirlenen fiyatı alıyor olursunuz. Örneğin borsa, bir alış piyasa emrini emir defterindeki en düşük satış fiyatı ile eşleyecektir. Bunun aksine bir satış piyasa emri ise emir defterindeki en yüksek alış fiyatı ile eşlenecektir.
Daha önce de belirtildiği gibi piyasa emirleri, borsanın talebi anında karşılayabilmek için emir defterinde likiditeye sahip olmasını gerektirir. Piyasa emri borsanın likiditesini azaltacağından bu türden bir emir verdiğinizde piyasa alıcı olarak daha yüksek bir komisyon ödemeniz gerekir. Binance komisyon çizelgesi, alıcı ve yapıcı komisyonları arasındaki farkı açıkça göstermektedir.

Piyasa Emri Kullanmanın Avantajları

Duruma bağlı olarak piyasa emri kullanmanın başlıca dört avantajı bulunmakta olup şu şekildedir ;

  • Piyasa emirlerinin kullanımı kolaydır :  Bitcoin ya da ETH gibi piyasa değeri ve likiditesi yüksek coinleri alıp satmak istiyorsanız bir piyasa emri kullanmak oldukça güvenli bir seçenektir.
  •  Bir varlıktan tam istediğiniz miktarda alabilir ya da satabilirsiniz : Tüm pozisyonlarınızı kapatmak ya da en kısa sürede bir pozisyon açmak istiyorsanız piyasa emri bunu yapabilmenizi neredeyse her zaman garanti eder.
  • İşlemi hemen yapabilirsiniz :  Bir işlemi gerçekleştirmek için zamanınız kısıtlı olabilir, örneğin kapanıştan hemen önce bir alım satım yapmak istiyor olabilirsiniz. Piyasa emrinin her zaman için en hızlı yol ya da en azından bir limit emri kadar hızlı olacağından emin olabilirsiniz.

Piyasa Emri Kullanmanın Dezavantajları

Piyasa emri hızından dolayı avantajlı olsa da size sunduğu kontrol miktarı bakımından büyük bir dezavantaja sahiptir. Bu emir türünün başlıca dezavantajları şunlara dayanır:

  • Düşük hacimli varlıklarda yüksek slipaja maruz kalabilirsiniz :  Planladığınızdan daha yüksek bir tutar ödeyebilirsiniz ya da elinize çok daha düşük bir tutar geçebilir. Emir defterinde yeteri kadar hacim yoksa verilmiş emirler üzerinden aşağı ya da yukarı doğru ilerlemeniz gerekecektir.
  • İşlemlerinizi önceden planlayamazsınız : Bazı finansal varlıklar sabit işlem günlerine ya da saatlerine sahip değildir. Her zaman, işlem yapmaya hazır bir şekilde ekran başında da olamazsınız. Siz uyurken ya da müsait değilken piyasa alım satım stratejinizin aksi yönünde hareket ederse bir piyasa emri vermeniz mümkün olmayacaktır (stop piyasa emri adında başka türde bir emir kullanmıyorsanız).

Göz At

Yeni Çıkacak Coinler Listesi
Yeni Çıkacak Fan Tokenler Nasıl Alınır ?
Kripto Para Haberleri
Altcoin Haberleri
Fan Token Fiyatları
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.