Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Nedir ?

sec nedir
Abone Ol 

SEC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kısaltmasıdır. 6 Haziran 1934’te bağımsız bir devlet kurumu olarak kuruldu. Peki tam olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Nedir?

SEC, Amerikan menkul kıymetler piyasalarına (örneğin hisse senetleri ve tahviller) odaklanarak finansal piyasaları düzenlemekten ve izlemekten sorumludur. SEC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kısaltmasıdır. 6 Haziran 1934’te bağımsız bir devlet kurumu olarak kuruldu.

SEC’in ana hedeflerinden biri,  web sitelerinde belirtildiği gibi piyasa manipülasyonunu ve sahtekarlığı önlemek ve denetlemektir :

“SEC’in misyonu yatırımcıları korumak; adil, düzenli ve verimli piyasaları sürdürmek ve sermaye oluşumunu kolaylaştırmaktır. SEC, halkın güvenine layık bir piyasa ortamını teşvik etmeye çalışır.”

SEC’in yaratılmasının arkasındaki ana fikir, yatırımcıların ve tüccarların, finansal enstrümanları satın almadan veya alım satım yapmadan önce ilgili bilgilere eşit erişime sahip olmaları gerektiğidir. Bu nedenle, SEC’in çalışması, brokerlerin, borsaların ve bayilerin yatırımcılara adil ve dürüst bir şekilde davranmasını sağlar.

Önerilen Makaleler

Ayrıca, halka açık şirketleri tüm önemli finansal verilerini halka bildirmeye zorlayan yasalar oluşturdu. Sonuç olarak, her türlü yatırımcı, yatırım kararı vermeden önce aynı bilgi setine erişebilmektedir.

SEC, eğitim içeriği ve periyodik mali  raporlar yayınlar . Yatırımcılar ayrıca, SEC’in EDGAR (Elektronik Veri Toplama, Analiz ve Alma sistemi) adlı çevrimiçi veritabanında kamu ve denetime tabi şirketler tarafından sunulan üç aylık ve yıllık raporları bulabilirler  .
Hem SEC hem de  Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) , Ponzi ve piramit şemaları gibi finansal piyasalardaki yasa dışı faaliyetleri caydırmak için çalışıyor  . Ancak, CFTC, opsiyon ve  vadeli işlem sözleşmelerini içeren türev piyasaların düzenlenmesine odaklanmıştır  . İçeriden öğrenenlerin ticareti, yanlış bilgi ve muhasebe sahtekarlığı ile birlikte en yaygın SEC ihlalleri arasındadır.
SEC ve CFTC’ye, Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketiciyi Koruma Yasası, 2008 Mali Krizinden hemen sonra ABD başkanı Barack Obama tarafından onaylandığında daha fazla yetki verildi  .

2019 itibariyle, SEC beş ana işletme birimine ayrılmıştır:

  • Kurumsal Finansman Bölümü
  • Ticaret ve Piyasalar Bölümü
  • Yatırım Yönetimi Bölümü
  • İcra Dairesi
  • Ekonomik ve Risk Analizi Anabilim Dalı

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.