MA Nedir?

hareketli ortalama nedir
Abone Ol 

MA yani, hareketli ortalama çok sık bir şekilde karşımıza çıkan  istatistiksel bir analiz yöntemidir. Peki tam olarak MA (Hareketli Ortalama) Nedir?

Hareketli Ortalama (MA) Nedir?

MA analizcilerin en çok başvurdukları, fiyatlarda gerçekleşen trendleri ve dirençleri analiz etmeye olanak sağlayan yöntem diyebiliriz. Hacim ve fiyat hacmin dalgalandığı esnada oluşan fiyat dalgalanmaları, fiyatlardaki gecikmeleri göstermektedir ve  geçmiş zamanlarda yaşanan durumları da görebilmeyi sağlamaktadır.

MACD ve Bollinger Bantları gibi bilinen diğer teknik analiz araçlarının temelini de hareketli ortalamalar oluşturmaktadır. Hareketli ortalamaların (MA)  birçok çeşidi bulunmaktadır ve oluşan durumlara göre bu türlere bakılarak analiz yapılabilmektedir.

Hareketli ortalamaların (MA) değişik varyasyonları bulunsa da, hepsinde altta yatan hedefi ticaret grafiklerine açıklık getirmektir ve  bu da, kolayca anlaşılabilir bir trend göstergesi yaratabilmek için grafikler sadeleştirerek yapılmaktadır. MA geçmiş verilere dayandığından dolayı  gecikmeli veya trend takip eden göstergeler olarak kabul edilmektedir ve karmaşayı basitleştirmede, piyasanın yönünü belirlemede etkin bir  güce sahip olduğu söylenebilir.

Hareketli ortalama avantajına yer verecek olursak, mumla aynı yönde eğilim gösterir ve piyasa dalgalanmalarının neden olduğu “gürültüyü” ortadan kaldırır. Bu durum, yatırımcıların piyasanın döngüsel eğilimini daha doğru ve objektif bir şekilde görmelerini sağlar. Kırmızı, sarı ve mavi MA’lar hareket eder ve ölçülebilir piyasa kalıpları oluşturmak için birleşir.

Hareketli ortalamalar (MA)  avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır, geçmiş fiyatlara göre hesaplandığından, nispeten ağırdır ve istatistiksel doğası nedeniyle genellikle fiyattaki yön değişimlerinin gerisinde kalır. Bu sebepten dolayı, hareketli ortalamalar genellikle daha uzun yatırım süreleri için daha uygundur ve RSI ve MACD gibi diğer göstergelerle birlikte kullanılır.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.