Ana SayfaKripto Para HaberleriKripto Para Şirketleri Şeffaflığı Nasıl Sağlar?

Kripto Para Şirketleri Şeffaflığı Nasıl Sağlar?

spot_img

Enflasyon ve istikrarsız ekonomik durumlar, bireysel ve kurumsal yatırımcıları yeni potansiyel yatırım araçlarına yönlendiriyor. Artık kripto paralar, altını bile tahtından edebilecek potansiyele ulaşmaya başladı. Durum böyle olunca çeşitli kripto para birimleri de daha popüler hale gelmeyi başardı.

Ancak kripto paraların veya daha doğrusu blockchain teknolojisinin en büyük avantajı tamamen şeffaf bir ticaret sistemi oluşturması yani blockchain şeffaflığı sağlamasıdır. Bununla birlikte, 2022’de kripto para borsası FTX’in iflası ve bir dizi kripto çökmesi nedeniyle endüstri, blok zincirinin şeffaflığının iyileştirilmesi için çağrıda bulundu. Bu iflaslar silsilesi, blockchain ve kripto ekosisteminde yeni bir güvenilir sayfa açılmasında önemli rol oynadı.

Kripto Paranın Şeffaflığı Nedir?

Kripto paraların şeffaflığı, her işlemin ayrıntılarını kaydeden ve paylaşan düğüm ağını (Node Network) ifade eder. Herkesin işlem geçmişini veya defterini görmesine izin verir, böylece kullanıcılara tamamen şeffaf bilgi sağlar.

Şeffaflık, şüphe veya aldatma risklerini ortadan kaldırdığı için kripto para birimi işlemlerinde esastır. Geleneksel finansal işlem modundan farklı olarak, oldukça şeffaf bir sistemin doğası, her işlemin her ağ üyesi tarafından anında doğrulanması ve yetkilendirilmesi anlamına gelir. Bu nedenle, işletmelerin veya kurumların çalışma modunu daha iyi değiştirebilir ve kripto para birimi işlemlerinin güvenliğini ve görünürlüğünü artırabilir. Bu nedenle mevcut geleneksel finansal altyapı, kripto para biriminin depolanan değerinin nasıl kullanıldığını izleyemiyor.

Şeffaflık, Blokchain Teknolojisinin Ana İlkesidir!

Blockchain terimi genellikle, blockchain’i mümkün kılan temel sistem olan DLT veya “dağıtılmış defter teknolojisi” ile birbirinin yerine kullanılır. Şeffaflık, blockchain teknolojisinin temelinde yatan mantıktır ve en büyük özelliklerinden biridir. Tüm düğümler (katılımcılar olarak), blok zincirindeki paylaşılan işlem veya hesap geçmişine erişebilir.

Blockchain teknolojisinin şeffaflığı, birçok açıdan günlük hayata elverişlidir. Uygulama kapsamı finans veya havale transferi ile sınırlı olmayıp, dosya saklama, mülk sahipliği, varlık işlemleri ve hatta ilaçların üretim sürecinin doğrulanmasının yanı sıra nadiren bilinen doğum belgeleri ve tıbbi kayıtları da içerir. Kullanım olasılığı aslında insan zekasının kapsamı ile sınırlıdır. Katılımcılar bir anlaşmaya varmadıkça kimse verileri değiştiremez.

Blockchain ve şeffaflık teknolojisinin avantajları, kripto para biriminin hızlı büyümesinin anahtarı ve aynı zamanda gelecekteki gelişimi için itici güçtür. Tek bir kaynaktan şeffaf kayıtlar aracılığıyla verimliliği artırın, veri bütünlüğünü iyileştirin, daha hızlı işleme yoluyla müşteri deneyimini iyileştirin, kayıpların azaltılmasına yardımcı olun ve daha yüksek sermaye kullanılabilirliği ve daha düşük işletme maliyetleri olasılığı sağlayın.

Kripto Para Şirketleri Rezerv Kanıtını Nasıl Sağlar?

Altta yatan kripto para birimi teknolojisi olan blockchain, en açık ve şeffaf teknolojilerden biri olduğunu iddia etse de, işlemleri hala merkezi bir borsada yoğunlaşıyor ve dahili bir veritabanı şeklinde yürütülüyor. Alım satım sistemi mimarisi, kabaca geleneksel finansal olan menkul kıymet alım satımına benzer. Bu nedenle, kripto para şirketlerinin, kullanıcıların fonlarının güvenliğini sağlamak için Proof of Reserves (Rezerv Kanıtı) sağlaması daha gereklidir.

Proof of Reserves Türkçe olarak Rezerv Kanıtı, platformun kullanıcılarının para yatırabilmesini ve çekebilmesini sağlamak için yeterli varlığa sahip olup olmadığını doğrulamak için kullanılan bir yöntemdir. Kullanıcılar varlıklarını geri çekmek isterse, platform, varlıklarını geri çekebileceklerini doğrulamalıdır. Bu durumu kısa bir özetlemek gerekirse, FTX’de yer alan kullanıcılar varlıklarını çekmek istediği zaman yeterli Rezerv olmadığı için borsa iflas etmek durumunda kaldı. Bu yüzden Rezerv Kanıtı da borsalar içinde bir önem taşımaktadır.

Ancak, merkezi ticaret platformunda, her kullanıcının varlıkları veri tabanındaki hesap defteri aracılığıyla kaydedilir. Platformun tüm kullanıcıların varlıklarını sağlam tuttuğunun güvenli bir şekilde nasıl kanıtlanacağı, platformun kendini kanıtlaması için bir sorundur.

Gate.io Kripto Para Borsası

Dünyanın en uzun geçmişine ve en büyük ticaret hacmine sahip en eski ticaret platformlarından biri olan Gate.io kripto borsası, dokuz yıldır istikrarlı bir şekilde faaliyet gösteriyor. Blockchain varlık güvenliğinin önemini bilerek, her zaman kullanıcı varlık güvenliğinin koruyucusu olmuştur.

Kullanıcıların varlıklarının %100’ünün gerçekten de Gate’te saklandığını doğrulaması için, Merkle ağacı + bir üçüncü taraf denetimi kullanma planını önermiştir. Şirket ayrıca tanınmış bir Amerikalı olan bağımsız sanal para muhasebesi denetim şirketi Armanino LLP ile anlaşmıştır.

Armanino LLP, Amerika Birleşik Devletleri’nde lider bir denetim şirketi ve dijital varlık çözümlerinde dünya lideridir. Dünyanın %100 marj sağlamayı vaat eden ilk ticaret platformu olan Gate.io, kullanıcılarına açık kaynak, açıklık şeklinde profesyonel ve güvenilir varlık doğrulama hizmetleri sunmak için 2020 yılında Armanino LLP denetim şirketi ile yakın çalışmaya başlamıştır.

2013’ten Beri Kullanıcıların Hizmetinde

Gate.io kripto para borsası 10 yıldır dünya çapında hizmet vermektedir. 10 yıldır süregelen bu istikrarlı hizmet anlayışı, siz değerli kullanıcılara güvenilir bir kripto hizmeti sunmak için çabalamaktadır.

Hızlı Alım-Satım, Anında Para Çekme

Borsa en yüksek teknolojik yazılımlarla desteklenmektedir. Bu sayede verimli bir alım-satım işleminin yanı sıra hızlı para çekme yatırma desteği sunmaktadır.

Güvenlik ve Hukuk Fonlarıyla Kapsamlı Koruma

Gate.io borsası kripto varlıklarınızı ve paranızı merkezi ve merkeziyetsiz yöntemlerle koruma altına almaktadır. Borsa varlıklarınıza ekstra koruma sağlamak için güvenlik ve hukuk fonlarına milyonlar değerinde yatırım yapan ilk borsa olarak geçmektedir.

Şeffaf, Açık, Yenilikçi ve Yasalara Uygun

En köklü geçmişe sahip olan Gate.io borsası, tüm verilerini şeffaf ve açık bir şekilde kullanıcılarla paylaşmaktadır. Bu kapsamda tüm yenilikçi yöntemler kullanılmaktadır. Borsa, hizmet verdiği tüm ülkelerin yasalarına uygun hareket etmekte ve ekosistemin gelişmesi için öncü rol oynamaktadır.

Blockchain Teknolojileri Şeffaflığı Nasıl Sağlar?

Bununla birlikte, 2022’de kripto para borsaları ve tokenlarıyla ilgili birden fazla şiddetli olayın patlak vermesinden sonra, kripto para biriminin şeffaf olmaması konusu, insanların derin düşünmesini ve yeniden itirazını tetikledi. Blockchain teknolojisinin şeffaflığının nasıl sağlanacağı temel olarak aşağıdaki noktalardan geçer.

Tam İzlenebilirlik

Blockchain’in en iyi özelliklerinden biri olan şeffaflık, tamamen izlenebilir olması ve bakımının daha kolay olması anlamına da gelir. Yöntem, merkezi olmayan bir veritabanıdır ve zincirdeki her işlemin girdi ve çıktısını kaydeder, böylece varlık sayısındaki ve işlem etkinliklerindeki değişiklikler kolayca izlenebilir.

Tamamen Denetlenebilir ve Doğru İşlem Defteri

Bu özellik, web sitesindeki tüm işlemlerin silinemeyeceği anlamına gelir; bu, hiç kimsenin ağ doğrulamasından sonra saklanan verileri manipüle etmeye, değiştirmeye veya silmeye çalışamayacağı anlamına gelir. Birisi ağdaki bir işlemi değiştirmeye çalışırsa, sistemdeki diğer tüm blokların değiştirilmesi gerekir.

Blockchain şeffaflığı, işlemlerin manipüle edilmesini de imkansız hale getirir. Kripto para çökmeleri meydana gelse de, yasa dışı işlem bilgileri zincirde bulunabilir.

En Yüksek Güvenlik ve Garanti

En gelişmiş veri güvenliği, küresel bir üne sahip olan blockchain teknolojisinin bir başka dikkat çekici özelliğidir. Blockchain, verileri korumak için son derece güvenli bloklar kullanır. Her blok kopyası kronolojik sırada saklanır ve önceki tüm blokların belgelerine bağlanır.

Tüm işlemler ağ üzerinde izlenebilse, depolanabilse ve görüntülenebilse de, blok zinciri tarafından sağlanan bilgiler anonimdir ve güvenliği, bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biridir.

Merkezi Olmayan Ağ

Blockchain teknolojisi nispeten yeni ve düzenlenmemiş. Çünkü merkezi olmayan bir eşler arası ağ oluşturma, yani hiçbir kişi veya grup ağı hiçbir şekilde etkileyemez veya manipüle edemez. Dünyanın her yerinden sıradan kullanıcılar veya “madenciler” her işlemin doğrulanmasından sorumludur.

Merkezi bir kurum veya sunucu yoktur, dolayısıyla blockchain teknolojisi diğer depolama seçeneklerine göre nispeten daha güvenlidir.

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar