Ana SayfaEkonomi HaberleriBOJ , Enflasyon Tahminini %2'ye Yakın Yükseltmesi Muhtemel

BOJ , Enflasyon Tahminini %2’ye Yakın Yükseltmesi Muhtemel

spot_img

Düşüncesine aşina olan üç kaynak, küresel emtia enflasyonunun enerji ve gıda maliyetlerini artırması nedeniyle Japonya Merkez Bankası’nın mevcut mali yıl için enflasyon tahminini bu ayki politika toplantısında %2’ye yakın bir seviyeye yükseltmesinin beklendiğini söyledi. BOJ ‘nin enflasyon tahminini %2’ye yakın yükseltmesi muhtemel, kolay politikayı sürdürme sözü!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

BOJ ‘nin Enflasyon Tahminini %2’ye Yakın Yükseltmesi Muhtemel

Japonya Merkez Bankası, küresel emtia enflasyonunun enerji ve gıda maliyetlerini artırması nedeniyle bu ayki politika toplantısında mevcut mali yıl için enflasyon tahminini %2’ye yakın bir seviyeye yükseltmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Kaynaklar, yükseltmenin enflasyonu %2 hedefine yaklaştırırken, merkez bankasının kırılgan bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için para politikasını ultra gevşek tutma kararlılığını vurgulayacağını söyledi.

Kaynaklardan biri, “Tüketici enflasyonu bu mali yılda %2’ye yakın hızlanabilir, ancak bunun büyük bir kısmı artan yakıt ve gıda maliyetleri nedeniyle” dedi. Kaynak, “Teşvikleri geri çekmek için çok erken çünkü ücret artışı yavaş ve ekonomi hala zayıf” dedi.

Diğer iki kaynak bu görüşü tekrarladı.

Kaynaklar, 27-28 Nisan politika toplantısında açıklanacak yeni üç aylık tahminlerde, BOJ’un Mart 2023’e kadar mevcut mali yıl için çekirdek tüketici enflasyon tahminini muhtemelen mevcut %1,1’lik tahminden %1,5’in üzerine çıkaracağını söyledi. .

Mart ayında yapılan bir Reuters anketi, analistlerin çekirdek tüketici enflasyonunun 2022 mali yılında %1.6’ya ulaşmasını beklediğini gösterdi.

Önerilen Makaleler

Kaynaklara göre, Ukrayna savaşının neden olduğu artan hammadde maliyetleri küresel ticarete ve iç tüketime zarar verdiğinden, yönetim kurulunun bu mali yılın büyüme tahminini de düşürmesi bekleniyor.

BOJ’un Ocak ayında yaptığı mevcut tahmin, ekonominin bu mali yılda %3,8 oranında büyüyeceği yönünde. Bu, bir Reuters anketinde öngörülen %2,6’lık büyümeden çok daha hızlı.

Devam eden arz kısıtlamaları, yumuşak tüketim ve küresel emtia enflasyonundan kaynaklanan sıkışma, BOJ’un ekonominin toparlandığı ve istikrarlı bir toparlanmaya yöneldiği görüşüne şüphe düşürdü.

Kaynaklar, BOJ‘un ekonominin hala toparlanmasını beklerken, Ukrayna krizinin küresel ve iç talep üzerinde baskı oluşturması nedeniyle görünüme yönelik artan risklere karşı uyarıda bulunacağını söyledi.

Analistler, Japon enflasyonunun, yükselen fiyatların güçlü ücret artışına eşlik ettiği ve merkez bankalarını agresif faiz artırımları planlamaya teşvik ettiği Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde görülen türden bir ivme kazanmayacağını söylüyor.

Kaynaklar, BOJ’un yeni tahminlerinin, son akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmasıyla birlikte 2023 mali yılında tüketici enflasyonunun %1’e gerilediğini göstereceğini söyledi.

Mevcut tahminlerde BOJ, çekirdek tüketici enflasyonunun 2023 mali yılında %1.1’e ulaşmasını bekliyor.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar