Ana SayfaKripto Para HaberleriBoğa Eğilimli Bitcoin Rezerv Risk Göstergesi ve İzlemeniz Gereken Diğer Çok Özel...

Boğa Eğilimli Bitcoin Rezerv Risk Göstergesi ve İzlemeniz Gereken Diğer Çok Özel Metrikler

spot_img

Sıklıkla göz ardı edilen, ancak tarihsel olarak tutarlı bir Bitcoin fiyat metriği pozitife döndü, bu da büyük bir boğa piyasasının başlangıcını işaret ediyor. Bitcoin’in (BTC) rezerv-risk oranı, Ekim 2021’den bu yana ilk kez sıfırın üzerine çıktı ve bu, BTC fiyatının yeni zirvelere yönelebileceği anlamına geliyor.

Kripto traderları genellikle göstergeleri sever ve MACD gibi diğer yaygın ölçütler evlerimize yerleşmiş olsa da, bilinmesi gereken birçok farklı metrik bulunmaktadır. Şimdi bu göstergelerin neye işaret ettiğine, ne olduklarına ve kripto varlığının fiyatı için geleceğin ne getirebileceğine bakalım.

Rezerv Risk Göstergesi ve BTC fiyatı

Rezerv risk göstergesi, Bitcoin’i mevcut piyasa fiyatında satmaya teşvik edenlerin sayısını, uzun vadeli sahiplerin varlıklarını tutmaya kararlılığıyla karşılaştıran bir ölçüdür. Daha düşük bir değer, Bitcoin kullanıcıları ve inananları arasında güçlü bir inancı ima ederken, yüksek değerler için durum tam tersidir. Çarpan, günlük gösterge miktarını 1 yıllık hareketli ortalamasına bölerek hesaplanır.

Geçmişte, rezerv-risk çarpanının sıfırın üzerine çıkması, üstel fiyat artışlarına yol açmıştır. 2012 yılında %2.830 kazanç getirdi ve 2020’de ise %487’lik bir fiyat artışı yaşandı. Bu aynı gösterge, ayrıca 2013, 2015 ve 2019’da büyük BTC fiyat artışlarının sinyalini verdi. Bu, piyasa değerinin büyük ölçüde arttığı 7 ardışık sinyal demektir.

Geçmişte RR çarpanının 0’ın üzerine ve altına geçtiği durumlar, boğa ve ayı eğiliminde artışların doğru bir şekilde önceden tahmin edildiğini göstermiştir. Eğer tarihsel desenler doğru çıkarsa, son olumlu değişim, yılın başından bugüne kadar %80’lik bir ralliyle 30.000 doların üzerinde 10 aylık BTC fiyat zirvelerinin sadece yükselişinin ilk aşaması olabileceğini göstermektedir.

Bu iyimser görünüm, BTC’nin yarılanma öncesinde aylar içinde önemli kazançlar elde etme eğilimiyle uyumludur. Bu programlanmış kod, kripto paranın arz büyümesinin her dört yılda bir %50 azaltılmasını sağlar. Dördüncü Bitcoin ödül yarılanması gelecek yıl Nisan ayında planlanmış olup, beklentilerin çok yüksek olduğunu söylemeye gerek yok.

Rezerv Risk Göstergesi ve BTC fiyatı
Diğer Önemli BTC Fiyat Metrikleri
BTC Fiyatı ve Geleceği

Diğer Önemli BTC Fiyat Metrikleri

Rezerv risk göstergesine ek olarak, yatırımcıların ve traderların piyasa duyarlılığını ve eğilimleri değerlendirmek için izlemeleri gereken birkaç önemli kripto piyasası göstergesi bulunmaktadır. Bu göstergelerden biri Bitcoin ağının hash oranıdır, bu da blok zincirini güvence altına almak için ayrılan toplam hesaplama gücünü temsil eder. Artan bir hash oranı, madenci güveninin ve yatırımının arttığını gösterir ve potansiyel olarak boğa piyasasına yol açabilir.

Diğer önemli bir gösterge ise “Korku ve açgözlülük endeksi“dir, bu endeks volatilite, sosyal medya konuşmaları ve piyasa hakimiyeti gibi çeşitli faktörleri analiz ederek piyasa duyarlılığını ölçer. Yüksek bir açgözlülük endeksi, aşırı alımlı bir piyasayı ve potansiyel bir geri çekilmeyi işaret edebilirken, yüksek bir korku endeksi aşırı satılmış bir piyasayı ve potansiyel bir alım fırsatını gösterebilir.

Ayrıca, aktif adresler, işlem hacimleri ve uzun vadeli sahiplerin sayısı gibi zincir üstü metrikleri izlemek, kripto para ekosisteminin genel sağlığı hakkında değerli bilgiler sağlayabilir.

Piyasa duyarlılığı da başvurmanız gereken önemli bir göstergedir. Bu, Gate.io gibi bazı tanınmış kripto borsalarında bulunabilir ve şu anda %70 gibi olumlu bir duyarlılık göstermektedir.

BTC Fiyatı ve Geleceği

Bitcoin’in gelecekteki fiyatını tahmin etmek, kripto para piyasasının doğası gereği zor olabilir. Ancak, potansiyel fiyat hareketleri hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olabilecek daha fazla metrik bulunmaktadır.

Stok-Akış (S2F / Stock to Flow Model) modeli, Bitcoin’in mevcut arzını dolaşıma giren yeni coinlerin hızıyla karşılaştırarak uzun vadeli fiyat eğilimlerini tahmin etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu model, özellikle yarılanma etkinlikleri etrafında önceki fiyat artışlarını doğru bir şekilde tahmin etmiştir.

Bazı çevrimiçi platformlar, şaşırtıcı derecede doğru olan BTC fiyat tahmin modellerini çalıştırır. Genellikle tüm metrikleri bir araya getirir ve bir ortalama çıktısı vererek geleceğe dair çok iyi bir tahmin sunar.

Başka bir değerli metrik ise net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) oranıdır, bu metrik belirli bir zamanda tüm Bitcoin sahiplerinin birikmiş kar veya zararını ölçer. NUPL yüksek seviyelere ulaştığında, aşırı ısınmış bir piyasayı ve potansiyel bir fiyat düzeltmesini gösterebilirken, düşük seviyeler değer kaybetmiş ve potansiyel fiyat artışlarını işaret edebilir.

Balina birikimi (büyük sahiplerin önemli miktarda Bitcoin alışverişi yapması veya satması), işlem hacmi ve hareketli ortalamalar gibi metrikleri izlemek, piyasa trendleri ve fiyat yönelimi hakkında daha geniş bir perspektif sağlayabilir. Tek başına hiçbir metrik kesin fiyat tahminleri garanti etmese de, bu göstergelerin bir kombinasyonunu kullanmak, potansiyel gelecekteki Bitcoin fiyat hareketlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Fiyat tahmin metrikleri genellikle doğru olur, ancak tamamen her şeyin Bitcoin’e karşı olduğu siyah kuğu vakasıyla karşılaşmadıkça. Bununla birlikte, hiçbir olumsuz etki, fayda ve kriptonun ona karşı kazanma gücünün sürdürülemez. Bu, Bitcoin, Ethereum ve diğer önde gelen kripto paralar için parlak bir geleceğe işaret eden ana göstergedir.

[table id=46 /]

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar