Ana SayfaBitcoin HaberleriBitcoin Bugün Neden Düştü, Ne Zaman Yükselir?

Bitcoin Bugün Neden Düştü, Ne Zaman Yükselir?

Son dönemdeki düşüş eğilimi, 2022 ve 2023 krizleri sırasında piyasaya giren yatırımcıların yanı sıra 2024'ün ilk haftalarında piyasaya girdikten sonra hisselerinde önemli fiyat artışına tanık olan ETF yatırımcılarının artan kar alımlarına bağlanabilir.

spot_img

Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisinde %8 oranında düşüş yaşadı. Bu düşüş altcoinlere ciddi bir oranda yansırken, milyonlarca kullanıcı Bitcoin bugün neden düştü, düşüyor, ne zaman yükselir sorularına cevap arıyor. İşte bu soruların cevapları bu yazımızda.

Yeni Çıkan Coinler İlk Bu Borsada Listeleniyor, Şimdi Kaydolun, Kripto Boğasını Kaçırmayın!

Bitcoin Bugün Neden Düştü, Düşüyor Ne Zaman Yükselir?

Bitcoin üst üste düşüşlerle düşüş seviyesini son 1 ayda %20’ye çıkardı. Buda ayı piyasasına geri mi dönüyoruz, sorusunu akıllara getirdi.

Enflasyonun yavaşlayacağına ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair herhangi bir işaretin bulunmadığı bir ortamda, stagflasyon ve yapışkan enflasyon endişeleri artmaya devam ediyor. Son PCE verileri kalıcı enflasyonist baskılara işaret etti ve ilk çeyrekteki %1,6’lık GSYİH büyümesi stagflasyon gösterdi. Yatırımcılar piyasadaki çöküş heyecanlarına hazırlanırken, bugünkü Fed para politikası kararı ve Başkan Jerome Powell, hisse senedi ve kripto piyasaları için hayati önem taşıyor.

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın bu yılki üç faiz indiriminden şahin bir şekilde geri çekileceği beklentisiyle kripto pazarından para çekti .

Bitcoin 56.950 Dolar Seviyesine Düştü

BTC fiyatı , kurumsal yatırımcıların riskli varlıklardan uzak durmak için artan riskleri dikkate almasının ardından perakende yatırımcıların panik satışının ortasında bir günde %10’un üzerinde düştü. Bitcoin şu anda 56.955 doalrdan işlem görüyor. 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviyeler sırasıyla 56.555 dolar ve 62.121 dolardır. Ayrıca son 24 saatte işlem hacmi %70 arttı.

Bitcoin şu anda Mart ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.803 dolardan %22 düştü ve bu da onu teknik olarak bir ayı piyasasına soktu. Ancak Ocak ayından bu yana spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) büyük miktarda para girişi olması nedeniyle hala yılbaşından bu yana %35 artış gösterdi. Bu oran geçen yılın bu zamanlarındakinin iki katı. 

Spot Bitcoin ETF’sinden talep azaldıkça ve yatırımcılar toparlanma için herhangi bir faktör göremedikçe kar elde etmeye başladılar ve bu da kripto pazarında daha geniş bir satışı tetikledi. Sonuç olarak kar alan kurumsal ve bireysel yatırımcılar sıcak parayı dışarı çıkarmaya başladı. 

ABD  10 yıllık Hazine tahvil getirisi de  ( US10Y ) %4,67’ye sıçrayarak 6 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. ABD’de işgücü maliyetlerinin beklenenden fazla arttığını gösteren verilerin Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması gerektiğini göstermesinin ardından daha da yükseldi.

Bitcoin fiyatı DXY ve ABD 10 yıllık Hazine getirisinin tersi yönde hareket ediyor.

“Son dönemdeki düşüş eğilimi, 2022 ve 2023 krizleri sırasında piyasaya giren yatırımcıların yanı sıra 2024’ün ilk haftalarında piyasaya girdikten sonra hisselerinde önemli fiyat artışına tanık olan ETF yatırımcılarının artan kar alımlarına bağlanabilir. ” dedi Fineqia araştırma analisti Matteo Greco , Reuters’e.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar